ראשי > 1973, ארגנטינה - Argentina > אלדו גרי (גרישנר) – Aldo Grichener

אלדו גרי (גרישנר) – Aldo Grichener

Aldo Grishner


אלדו (שלמה), בן תרצה ואברהם, נולד ביום ט' בשבט תש"ו (11.1.1946) בקורדובה שבארגנטינה. הוא למד בבית-הספר היהודי בקורדובה ואחרי-כן למד בבית-הספר התיכון, במגמה החינוכית. אחרי שסיים את לימודיו בבית-הספר התיכון היהודי, החל ללמד בבית-הספר היסודי, שבו החל את לימודיו. אלדו שאף מאז ומתמיד לעלות לארץ-ישראל וחלום נעוריו היה להתיישב בקיבוץ. כשהיה בן שבע הצטרף לתנועת הנוער הציונית "איחוד הבונים" והיה מפעיליה הבולטים והמסורים, גם כחניך וגם כמדריך. בשנת 1964 לאחר שאביו נפטר, עלה ארצה עם אמו ועם אחיו הצעיר. יחד עם חבריו לגרעין הצטרף לאולפן ולהכשרה בקיבוץ מצובה.


אלדו גויס לצה"ל בסוף ספטמבר 1966 ויחד עם חבריו לגרעין הצטרף לנח"ל. לאחר הגיוס עשה תקופת שירות בקיבוץ חצרים. במסגרת הנח"ל הוכשר לשמש כלוחם חרמ"ש והשתתף בקרבות מלחמת ההתשה.


בסוף ספטמבר 1969 שוחרר אלדו מהשירות הסדיר והוצב ליחידת מילואים של חיל הרגלים המשוריין. ביחידה זו נקרא לתקופות של שירות מילואים, לאחר השחרור הצטרף לקיבוץ חצרים מקום שם עשה חלק משירותו במסגרת הנח"ל, ועבד בענף המטעים. הוא היה מסור לעבודתו ולביתו בקיבוץ. הוא ראה באורח החיים המיוחד שבקיבוץ דרך חיים שניסה להגשימה ולהפיק ממנה את המירב. הוא נשא לאישה את רונית חברתו שהכיר עוד בתקופת השירות הצבאי. בחצרים נולדו בנותיהם אפרת ואיילת והוא היה להן אב אוהב. במלחמת יום הכיפורים השתתפה יחידתו בקרבות הבלימה וההבקעה נגד המצרים בסיני. ביום י"ט בתשרי תשל"ד (15.10.1973), יצאה יחידתו לחלץ את חיילי צה"ל, שהיו נצורים במעוז "בודפסט". בקרב שהתפתח נפגע אלדו ונהרג. הוא הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין בחצרים. השאיר אחריו אישה, שתי בנות, אם, אח ואחות.


בני משפחתו וחבריו לקיבוץ הוציאו לאור חוברת לזכרו, בחוברת זו תארו, בין היתר, את דמותו כחייל: "אלדו לא אהב את הצבא ושנא את המלחמה, אך הלך בקומה זקופה, כמי שתכלית קריאתו לשירות נהירה לו לחלוטין. הלך ולא חזר". בחוברת כתבה אחת מידידותיו: "מעולם לא חשבתי שיבוא יום ואצטרך לדבר על אלדו בזמן עבר, דווקא עליו שהיה העתיד. צנוע היה מטבעו, כל תפקיד שנטל על עצמו ביצע בצורה הטובה ביותר, היה בן אוהב, חבר פעיל בתנועה, מדריך מצטיין, מורה מסור, בעל ואב למופת וקיבוצניק בלב. דרכו בתנועת הבונים מהווה פרשה מיוחדת במינה. הוא היה הרוח החיה בקבוצתו, פעיל ומסייע למדריך. כשהיה מדריך בעצמו, מילא תפקיד זה במרץ רב ובמסירות יוצאת מהכלל. הוא השתלם במגמת הוראה בבית-הספר התיכון וקיבל תואר מורה מוסמך בגיל צעיר יחסית. כמורה חיפש ומצא דרכים לקרב את תלמידיו לא רק לשפה העברית, אלא גם להווי היהודי ולאהבת ישראל. משברי הקליטה בעלייתו ארצה רק חזקו את אמונתו בדרך בה בחר".

מודעות פרסומת
 1. טולו אפלמן
  מאי 6, 2008 ב- 11:39 pm

  למדתי עם אלדו בביה"ס היהודי העממי בקורדובה מכיתה ב' עד סוף ביה"ס. בחלק מהשנים ישבנו אחד ליד השני באותו שולחן והיינו חברים טובים. שנינו היינו הנמוכים בכיתה ולכן תמיד עמדנו בשורה אחד ליד השני בכניסה לכיתה ובכל האירועים.

  ביחד "התאהבנו" באותה ילדה, השתתפנו באותן המסיבות וגם תכננו לעלות לארץ. אלדו היה חבר בתנועה "איחוד הבונים" בקורדובה ואני הלכתי לתנועה יהודית אחרת "למרחב".

  עליתי לארץ לפניו ובקיבוץ "ברור חיל" פגשתי את אחותו, אשר נקלטה בו כמוני, בחברת הנוער. נפגשנו בהיותו בקיבוץ חצרים מספר פעמים.

  בתום במלחמת יום כיפור, בה שנינו השתתפנו באותה גזרה, שמעתי שנפגעת והלכת לדרך שאין ממנה חזרה. למרות הזמן והמרחק דמותך הג'ינג'ית החייכנית והמוכרת חקוקה בראשי ומדברת אלי.
  שלום חבר ילדות יקר.

 2. סופי צויק
  אוקטובר 15, 2008 ב- 7:45 pm

  טולו (אהרון )
  מאוד מעודד ומחזק לדעת שהזיכרון של אלדו קיים גם אצל אנשים אחרים שהכירן אותו אהבו והעריכו את אחי הצעיר לנצח !
  הזיכרון הוא המשך לקיום שנקטע .
  תודה לך
  סופי צויק (גרישנר )

 3. daniel grichener
  מרץ 14, 2009 ב- 2:25 pm

  מעניין אם יש בינינו קשר מישפחתי ,למרות שאצלנו מאייתים את זה גריצ'נר
  את ה GRICHENER ,המשפחה עלתה ארצה ב 1973 מROSARIO שבארגנטינה

  הגעתי במיקרה ,אני מחפש את משמעות השם GRICHENER בישביל עבודת שורשים של בני

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s