ראשי > 1948, ארגנטינה - Argentina > יהודה גלפנד – Yehuda Gelfend

יהודה גלפנד – Yehuda Gelfend

נובמבר 29, 2007


Yehuda Gelfend 

בנם-יחידם של שושנה (רוזה) ושלמה, נולד בשנת 1929 בעיר בואנוס-איירס, בירת ארגנטינה. הוא עלה ארצה ומשנת 1945 היה חבר ה"הגנה", בגדוד חי"ש פרברים ונודע במסירותו לחברים ולתפקידים, בענוותנותו ובאופיו הטוב.
בראשית מלחמת-העצמאות שירת בעמדות בדרום תל-אביב ואחר-כך צורף לגדוד בחטיבת "גבעתי". הוא נמנע מלהשתמש בזכותו כבן-יחיד ולהשתחרר משירות קרבי ונשלח לנגב. באומץ ובהצלחה רבה השתתף בפריצות וחדירות רבות לשטח האויב ולאחרונה בהגנת קבוצת ניצנים.
לאחר שנבלמה התקדמות הטור המצרי ליד אשדוד נותר קיבוץ ניצנים בעורפם. המצרים הבינו כי נקודה זו יכולה לשמש בסיס לפעילות כוחותינו בעורפם ולפיכך ריכזו כוח ניכר כדי לכובשה. ההתקפה המצרית הונחתה ביום 7.6.1948. מבעוד לילה הופגז המשק קשות ועם בוקר החלה הסתערות הרגלים, אך זו נבלמה באש המגינים. המצרים הגבירו את ההפגזה ואף הפעילו מטוסים שהפציצו את המשק וגרמו נזקים כבדים. בחסות חיפוי זה התקדמו כוחות רגלים ושריון מצריים והצליחו לחדור למשק ולהשתלט עליו. בקרב זה נפל, ביום כ"ט באייר תש"ח (7.6.1948). הוא נפגע מפגז תותח שעה קלה לפני כניעת שרידי המגינים. והובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות בניצנים. כשנודע לאמו על מותו התאבדה מרוב צער ויאוש.

מודעות פרסומת
  1. alon
    אפריל 1, 2011 ב- 12:02 pm

    מחפש האם מישהו הכיר אותו

  1. No trackbacks yet.
התגובות סגורות.